CHILLER SOĞUTMA SERVıSı

  Binalarda kullanılacak soğutma suyunu hazırlayıp kullanıcılarına (klima,FCU vb.) gönderen sistemlere chiller soğutma sistemleri denir. Chiller soğutma sistemleri en genel anlamda mahaldeki ısınan havayı dışarı atarak ortamın soğutulmasını sağlayan sistemlerdir. Chiller soğutma sistemleri, ısıtma sistemlerine göre daha kapasiteli bir mahal koşullandırma özelliğine sahiptir. Binalarda klima santrali ve fan-coil cihazlarında kullanılacak olan soğuk suyun üretildiği cihazlardır. Chiller cihazları, iki ana gruba ayrılır;
   HAVA SOĞUTMALI CHILLER CıHAZLARI: Kondanseri hava ile soğuyan cihazlardır. üzerinde bulunan fanlar sayesinde, kondanserden geçen soğutucu akışkanı soğutur.
   SU SOĞUTMALI CHILLER CıHAZLARI: Kondanseri su ile soğuyan cihazlardır. Su soğutmalı chillerlerde kule fanları vardır. Kondanser ünitesindeki borunun içinde  ısınmış olan gazın sıcaklığını alan su, kulede soğur.

  ÖNCüL SOĞUTMA olarak; Firmamız CHILLER, DAIKIN chiller, YORK chiller,POLYCOLD chiller,TRANE chiller,ALARKO CARRIER chiller, EUROCHILLER,MCQUAY chiller, TEBA chiller, RHOSS chiller, CLINT chiller, BLUEBOX chiller, CLIVET chiller,LENNOX chiller, FRIGOMECCANICA chiller, MBT chiller, soğutma grublarına servis hizmeti vermekteyiz.Firmamız, ayrıca CHILLER soğutma grubu özel imalatıda istenilen kapasiteye göre yapmaktadır.Kontrol kart parametre kontrolleri, amper, sıcaklık, basınç;, swich, pompa kitleme, voltaj, subcool, superheat, flow swich,disch tem, sensör, mekanik aksam kontrolleri, bileşen rekorların gaz kaçak kontrolleri, pano temizliği, kontaktör temizlikleri ve kondanser yüzey temizlikleri yapılıp cihazda görülen eksiklikler ve arızalı parçalar varsa tesbit edilip yada deneyimli ekip arkadaşlarımız değişmesini gerekli gördüğü parçalar var ise sizlere bilgi verilerek bilgileriniz dahilinde değiştirilir veya onarılır.Bakım esnasında cihazın tüm kontrolleri deneyimli ekibimiz tarafınca yapılmaktadır.Müşteri için en önemli olan konu periyodik bakımları zamanında yaptırmalarıdır..

Chiller Nedir? Chiller Sistemi Nasıl Çalışır?

İngilizce chiller olarak adlandırılan ve Türkçeye soğutma sistemleri olarak çevrilen chiller; ısıyı bir kaynaktan alarak başka bir kaynağa transfer eden, enjeksiyon soğutma sistemi olarak adlandırılan sistemlerdir. Kompresör, kondanser, genleşme vanası ve evaporatörden oluşan chiller soğutma sistemleri, kompresörde sıkıştırılan ve ısınan gazın kondanserde soğutulması ile çalışır. Daha sonra genleşme vanasından geçen gazın basıncı dolayısı ile sıcaklığı düşer ve sıvılaşır. Evaporatörden geçerken soğutulmak istenen sıvının üzerinden ısıyı alır alçak basınçta gaz olarak kompresöre gelir, yeniden sıkıştırılır. Çalışma sistemi bu şekilde devam eder. Chiller sistemi; Su soğutmalı chiller Hava soğutmalı chiller olarak 2’ye ayrılır. Bunun dışında heat pump chiller, 4 borulu chiller, free cooling chiller sistemleri de kullanılmaktadır. Chiller sistemi nasıl çalışır sorusuna cevap vermek için soğutma gruplarını ayrı ayrı incelemek gerekir.

 Hava Soğutmalı Chiller

Chiller soğutma sistemleri farklı özelliklerine göre gruplandırılır. En büyük ayrım ise ısı kaynağının ne olduğudur. Eğer ısı havaya atılıyorsa hava kaynaklı soğutma grubu, suya atılıyorsa su kaynaklı soğutma grubu olarak adlandırılır. Hava soğutmalı chiller sistemleri, chiller içerisindeki soğutucu gazın, evaporatör ve kompresör üzerinden kazandığı enerjisinin hava soğutmalı bataryalar üzerinde atması şeklinde çalışır. Kompresörde sıkıştırılmış ve yüksek sıcaklıkta gaz halindeki soğutucu akışkan kondansere gönderilir. Fanlar yardımı ile batarya yüzeyinde hava akışı sağlanarak ısı transferi gerçekleşir. Gaz üzerindeki ısının havaya iletilmesiyle soğutma tamamlanır.

 Su Soğutmalı Chiller

Su soğutmalı chiller soğutma sistemleri, hava soğutmalı chiller çalışma mantığından farklı olarak kondenser devresindeki sıcak gazı su ile soğutur. Gazın soğutulması için hava soğutmalı bataryalar yerine su kullanan shell & tube veya plakalı tip ısı değiştiriciler kullanılır. Chiller nasıl çalışır diyenler için su soğutmalı chiller sistemlerinde kondenser içerisinde dolaştırılacak olan soğutma suyunun temini sırasında su kaynağı ihtiyacının olduğunu belirtmek gerekir. Su kaynakları; akarsu, deniz, soğutma kulesi veya standart su hattı olabilir. Su soğutmalı chiller sistemlerinde genel olarak sistemin yerleştirilecek alanın kısıtlılığı, enerji maliyetlerinin önemli ama su maliyetlerinin düşük olduğu yerlerde kullanılır. Su soğutmalı chiller modelleri, iç mekanlarda da çalışabilme özelliğine sahip olduğu için soğutma istenen bölgeye en yakın şekilde konumlandırılmak istendiğinde de ideal çözüm sağlamaktadır. Deniz üstü araçlarının iklimlendirilmesi için de su soğutmalı chiller sistemleri kullanılabilir. Chiller nasıl çalışır diyenler için son olarak su soğutmalı chiller sistemlerinin cihaz hacmini minimize ettiği için benzer kapasitedeki chiller cihazına nazaran %65 daha küçük hacim sağladığını belirtmek gerekir. Aynı zamanda kompresör çalışma performansındaki yükselme sebebi ile daha düşük elektrik tüketimi yapar ve yüksek performans sağlar. Chiller soğutma grupları; endüstriyel üretim tesisleri başta olmak üzere, gıda ve ilaç sanayi, plastik üretim tesisleri, kozmetik imalat tesisleri, soğuk hava depoları, oteller ve hastanelerde kullanılmaktadır. Ancak her kullanım alanına uygun chiller projesi özel olarak hazırlanmalıdır.